Duayen Spor Yazarı Togay Bayatlı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Olimpiyatevi’nde gerçekleştirilen törene TMOK Başkanı Uğur Erdener, Bayatlı’nın yakınları, arkadaşları ve birçok basın mensubu katıldı.

Bayatlı için Zincirlikuyu Camii’inde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye İçişleri Eski Bakanı Mehmet Ağar, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Başkan Yardımcısı Niyazi Yelkencioğlu, Galatasaray Eski Başkanı Faruk Süren, Galatasaraylı eski yönetici Ali Dürüst, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu, Milliyet Gazetesi Yazarı Attila Gökçe ve spor dünyasından birçok önemli isim katıldı.

Cenaze namazına katılan Ali Koç ve Hasan Arat’ın Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ile yan yana gelmemesi dikkat çekti. Ali Koç ile Dursun Özbek farklı gruplarda yer alıp birbirini görmemezlikten geldi. Ali Koç, Bayatlı ailesine başsağlığı diledikten sonra ayrılarak Türker İnanoğlu’nun cenaze törenine geçti.

TOGAY BAYATLI KİMDİR?

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) eski başkanlarından Togay Bayatlı, 1938 yılında Niğde’nin Bor ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Bayatlı, üniversite yıllarında AIESEC’te başkanlık yaparak uluslararası alanda deneyim kazandı.

Sporculuk kariyerine kısa bir dönem İstanbulspor’da başlamıştır ve daha sonra Fenerbahçe’de yönetim kurulu üyeliği ve amatör branşlarda başkanlık yaparak spor yöneticiliğine adım atmıştır.

1958 yılında spor yazarlığına başlamış ve Türkiye’nin önde gelen gazetelerinde görev almıştır. Dünya Spor Yazarları Birliği’nde yöneticilik yapmış ve bir süre sonra birliğin başkanlığına seçilmiştir. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde de uzun yıllar görev almış ve genel başkanlık yapmıştır.

Togay Bayatlı, TMOK Başkanlığı’na 2003 yılında seçilmiş ve Nisan 2011’e kadar bu görevi sürdürmüştür. Sağlık sorunları nedeniyle başkanlık görevinden ayrılmış ve TMOK onursal başkanlığına getirilmiştir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden Liyakat Ödülü’ne layık görülen Bayatlı, birden fazla yabancı dil bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir