Almanya’ya kaçak giren 14 bin 500 Türk’ten 10 bin 700’ü sınır dışı ediliyor

Almanya’ya kaçak göçmen girişi azalarak da olsa devam ediyor. Bu yılın ilk beş ayında Almanya’ya 33 bin 556 Suriyeli geldi. Bunlardan yüzde 84.9’unun iltica talebi kabul edildi. Diğerlerinin işlemleri sürüyor. Sadece 14 Suriyelinin ilticası reddedildi.

Aynı sürede Almanya’ya 16 bin 950 Afgan iltica talebinde bulundu. Bunların yüzde 76.1’inin ilticasına olumlu yanıt verilirken, 464’ünün ilticası reddedildi.

Tablo Türklerde ise tam tersi. İlk beş ayda Almanya’ya kaçak olarak 14 bin 451 Türk geldi.

Bunlardan 10 bin 724’ünün iltica talebi reddedildi. 89 Türk’e iltica hakkı verildi, 73 Türk’e ise yasal koruma statüsü sağlandı. İlticası kabul edilen Türk vatandaşlarının oranı yüzde 8’lerde kaldı. Türk vatandaşlarının büyük kısmı iltica reddine itiraz etti. İtiraz süreçleri olumsuz bitenler kısa sürede sınır dışı edilecek.

SOMALİ, GİNE VE ERİTRE’DEN GELENLERİ DE KABUL EDİYORLAR

Bu rakamlarla, Almanya’nın ilticasını kabul etmediği kişiler arasında Türkler, Kolombiyalılar ve Ruslardan sonra üçüncü sırayı aldı. Ancak bu iki ülkeden gelenlerin sayısı Türklerin beşte biri kadar…

Irak, Somali, İran, Gine, Eritre gibi ülkelerden gelen kaçakların iltica kabul oranları Türkler’in ortalama üç katı.

Öte yandan geçen yıla göre Almanya’ya kaçak göçmen girişinde gözle görülür bir azalma oldu. Sınır kontrollerinin başlaması kaçak göçmen akınını yavaşlattı ve gelen Suriyeli sayısı yüzde 10.6, Afgan sayısı yüzde 30.8 ve Türk sayısı ise yüzde 12.1 oranında azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir